Obecnie hasło notariusz Tarchomin (notariusz Białołęka) jest jednym z najbardziej popularnych wyszukiwań w przeglądarkach internetowych. Fizycznie w Warszawie i okolicach jest 632 Notariuszy w 432 kancelariach notarialnych (dane na koniec 2020 roku). Wszystkich ich znajdziecie Państwo na stronie Izby Notarialnej w Warszawie pod adresem: https://notariusze.waw.pl/.
W związku z tak dużym zainteresowaniem, postanowiliśmy założyć bloga poświęconego tej tematyce. Możecie Państwo łatwo się do niego przenieść klikając tutaj.
Historia
Tradycja notariatu w Polsce sięga 1284 roku, kiedy arcybiskup gnieźnieński mianował pierwszych notariuszy, a po trzech latach Budzisław sporządził pierwszy akt notarialny. Początkowo notariat rozwijał się głównie na gruncie prawa kanonicznego. Dopiero w XVI wieku można zauważyć początki notariatu ziemskiego. Z powodu rozbiorów rozwój polskiego notariatu właściwie się zatrzymał na długi czas, kiedy to zaczęły obowiązywać rozwiązania państw zaborczych. Dopiero w 1933 roku ujednolicono, regulując rozporządzeniem Prezydenta podstawy polskiego notariatu. Niestety w Polsce Ludowej podwaliny nowoczesnego notariatu przekreślono, a notariat został upaństwowiony. Samorząd notarialny przywrócono dopiero w 1989 roku.
Przygotowanie do zawodu: notariusz Tarchomin (notariusz Białołęka) i cała Polska
Zawód Notariusza wymaga długiego, wieloletniego przygotowania zarówno teoretycznego, jak również praktycznego. Po pięciu latach studiów i egzaminie wstępnym na aplikację, przed przyszłym Rejentem trzy i pół letnia aplikacja, która jest połączeniem cyklu szkoleń (zajęcia na aplikacji organizowane są przez poszczególne Izby Notarialne) oraz praktyk – zarówno pod patronatem Rejenta w jego kancelarii notarialnej jak również w wydziałach sądów, gdzie szczególnie cennym dla późniejszej praktyki jest praktyka w wydziale wieczystoksięgowym. Mniej więcej w połowie aplikacji Aplikant może przystąpić do egzaminu, tzw. połówkowego, po złożeniu którego pozytywnie ma prawo dokonywać niektórych bardzo prostych czynności notarialnych w imieniu Notariusza, u którego pracuje. Po odbyciu aplikacji można przystąpić do egzaminu zawodowego. W tym miejscu należy dodać, że zdawalność tego egzaminu była w przeszłości niezwykle niska – w latach 2015-2016 oscylowała w granicach 20-30%, w latach 2017-2018 było to ok. 35%. Dopiero w latach 2019-2020 pozytywny wynik uzyskało ok. 50% zdających.
Po złożonym egzaminie zawodowym uzyskuje się status zastępcy notarialnego. Oznacza on w praktyce wykonywanie zawodu notariusza w cudzej kancelarii, jednakże zastępcy notarialni odpowiadają dyscyplinarnie przed Izbami Notarialnymi.
Bezpośrednio po złożonym egzaminie zawodowym można także ubiegać się o nominację na Notariusza i prowadzić działalność na swój rachunek. W Polsce Notariusz jest osobą zaufania publicznego i korzysta z ochrony przewidzianej prawem dla funkcjonariuszy publicznych.
Niezależnie jednak od wymagań formalno-prawnych, osobę wykonującą zawód Rejenta muszą cechować: dokładność, cierpliwość, bezstronność i wiedza. Należy tu dodać, że słaby Notariusz oznacza masę problemów dla stron czynności. W rezultacie, większość osób pracuje wpierw w charakterze zastępcy, a dopiero po jakimś czasie otwierają własne kancelarie notarialne. Wtedy możecie znaleźć ich Państwo wpisując w przeglądarce notariusz Tarchomin (notariusz Białołęka) lub wchodząc na stronę Izby Notarialnej.

https://www.linkedin.com/company/kancelaria-notarialna-magda-gawryluk-notariusz
https://www.facebook.com/MagdaNotariusz
https://kancelaria-notarialna-magda-gawryluk-notariusz.business.site
https://notariusze.waw.pl/notariusz/notariusz,magda-gawryluk
https://www.pkt.pl/firma/kancelaria-notarialna-magda-gawryluk-notariusz-8659555
https://aleo.com/int/company/kancelaria-notarialna-magda-gawryluk-notariusz-warszawa